Ankara Dövmeci

Neden Dövme Yaptırırız?

neden dövme yaptırırız
Dövme

Paylaş :

İçindekiler

Yaz ayları takvimde kendini gösterdiğinde ülkemizde popüler bir aktivite ortaya çıkmaktadır. Dövme; her sene insanların kendilerini anlatmak veya çevrelerine bir mesaj vermek için bedenlerine yaptırdığı şekil ve sözlerin bütününü içerir. Kimileri bu dövme yaptırmayı tutku olarak görürken, kimileri dövmeyi verdiği acı yüzünden, kimileri ise dikkat çekmek için yaptırırlar. Sebepleri incelemeden önce vereceğimiz tavsiye ilk önce sağlık ve hijyen ile alakalı olacaktır. Her ne sebepten dolayı dövme yaptırıyorsanız yaptırın; her zaman öncelikle sağlığınızı düşünün. Yaptıracağınız dövme ustasının belgesi olmasına ve yeterli gereklilikleri sağladığına dikkat ediniz. Sizin için kullanılan dövme malzemelerinin şahsınıza ait ve tek kullanımlık olması, sizin veya sizden sonra dövme yaptıracak kişilerin hastalık kapmasını önleyecektir. Şimdi de ‘neden dövme yaptırırız’ sorusunun cevaplarını arayalım:

  • Taraf olma isteği: Dünyanın ayrıştırıcı yapısı, insanları dövmesi olanlar ve dövmesi olmayanlar olarak ikiye ayırmıştır. Bu kavgada benimsenen fikir, dövmesi olan insanların kendilerini daha kültürlü görmesinden kaynaklanır. Yani yapılacak her bir yeni dövme, bu kültüre zenginlik katmaktadır.
  • Koleksiyon tutkusu: Genel olarak pul, para, çiçek ve türevleri gibi duyduğumuz koleksiyonculuk; bazen beklenmedik türlerde karşımıza çıkabilir. Dövme koleksiyonculuğu da bunlardan biridir.
  • Terapi: Hayatında zorlarla mücadele içerisinde olan kişiler, bu mücadelelerinde güç kazanmak ve kendilerine moral vermek için bazen dövme yaptırmayı tercih edebilirler.
  • İsyan kültürü: Dövme her nedense kültüründe isyankârlık ve asi ruhu barındırır. Bu yüzden psikolojik anlamda bu kavramlara yakın olan kişiler dövmeyi bu yüzden tercih etmektedirler.
  • Kendini ifade etme isteği: Her bir dövmeye, kullanıcısı tarafından bazı anlamlar yüklenmiştir. Bu anlamlara göre kişi, kendini ifade ettiğini düşünür ve bu yüzden dövme yaptırmaya devam eder.
  • Dikkat çekme: Bazı kişiler, sosyalleşmek ve etrafındaki yabancıların dikkatini çekmek için dövme yaptırma yolunu seçerler. Bu yüzden dövme aslında bir dikkat çekme metodudur.
  • Adrenalin ve endorfin: Dövme yaptırmanın en ilginç sebeplerinden biri de; kişilerin acıya ve riske karşı salgıladıkları bu dürtülerin, kendilerine zevk verdiklerini düşünmeleridir.
0 0 oylar
Değerlendirin
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İletişime Geçin!
Bize yazın.
Scan the code
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Arayın!