Ankara Dövmeci

Dövme Bağımlılık Yapar mı?

dövme bağımlılık yapar mı
Dövme

Paylaş :

İçindekiler

Dövme; kullanıcıları tarafından dikkat çekmek ve belirli mesajlar vermek gibi temel amaçlar dışında, birçok farklı sebepten dolayı yaptırılmış olabilir. Dövme yaptırmak süreci, zorlu ve acılı bir süreçtir. Gerekli sabır ve özeni göstermeyen kişiler için dövme süreci kâbusa dönüşecektir. Fakat bizim dikkat çekmek istediğimiz konu başka bir alandadır. Düşünün ve biraz beyin fırtınası yaptıktan sonra zihinlerinizin sınırlarını genişletin. Tek dövmesi olan kişilerin sayısında bir azlık bulunmaktadır. Bu istatistik de bizi direk bir soruya götürmektedir: ‘Dövme bağımlılık yapar mı?’

Şimdi birden fazla dövmesi olan kişilerin, bunu neden yaptıklarına dair birkaç konu başlığı inceleyelim:

  • Dövme yaptırmak, bahsedildiği üzere insan vücuduna acı verir. Bu acıya vücudun vereceği tepki endorfin hormonu sağlamaktır. Endorfin, vücutta doağal bir ağrı kesici görevi görür. Bu sayede acı hissettiğinizde vücudunuz otomatikman endorfin salgılamaya başlar. Endorfin ise beyninizde bulunan opiyat reseptörlerinize uyarıcı işlevi. Şimdi bu hormonun etkilerine bakalım. Uzun maraton koşucuları da koşularının sonrasında aşırı endorfin salgılanmasıyla aşırı coşkulu hissederler. Aynı zamanda endorfin, vücudun bağışıklığa olan tepkisini güçlendirir. İnsanda mutluluk hissi uyandırır. İştahı keser. Cinsiyet hormonlarının hızla salgılanmasına yardımcı olur. Konumuza dönecek olursak, dövme yaptıran kişilerin dövmeyi tercih etme sebeplerinden biri, bu endorfin hormonunun yarattığı etkiyi sevmeleridir.
  • Sadece endorfin hormonu insanlarda dövme yaratmak için gerekli bağımlılığa sebep olmaz. İnsanlar sevdikleri bir sanat eserini, önemli bir yazıyı veya anlamsız bir şekle kattıkları anlamları; vücutlarının istedikleri yerlerinde taşıyabilirler. Bu yüzden de birden fazla dövme yaptırma isteği uyanabilir.
  • Bazı insanlar dövme yaptırmayı, dikkat çekmek için yaparlar. Bu yüzden ne kadar çok dövme olması, onlar için daha da çok dikkat çekilmesi anlamına gelir. Bu yüzden de kendilerince her olumlu dikkat çekme çabası, yerini yeni bir dövme yapımına bırakır.

Sonuç olarak; dövme büyük oranda bağımlılığa sebep olmaz. Fakat bazen ‘kompülsif bir davranışı yansıtan aynı davranışı tekrar etme durumu’ insanlarda görülebilir. Buna da bir madde kullanmaktan ötürü değil, bu tekrar durumundan dolayı bağımlılık adı verilebilir.

0 0 oylar
Değerlendirin
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hemen Arayın!