Ankara Dövmeci

Piercing Nedir?

piercing nedir
Piercing

Paylaş :

İçindekiler

İnsanlar kendilerini ifade etmek için birçok farklı yola başvururlar. Bu amaçla vücutta açılacak bir deliğe takı takılmasına piercing denir. Kelime anlamı olarak deriyi delmek anlamına gelen ‘piercing’ bazen takılan takının kendisini de ifade etmektedir. Dile, göbek deliğine, dudaklara, kulaklara, kaşlara ve buruna piercing yaptırılabilir. Buralar vücudun hassas bölgelerini içerir. Bu işlemde delici ve kesici aletler kullanıldığı için, aslında piercing riskli bir işlemi içerisinde barındırır. Piercing işleminin, bu sebepler göz önünde bulundurularak çok sağlıklı bir ortamda yapılması gerekmektedir. Şimdi özelliklerine kısaca değinilen piercing konusunda, çeşitleri incelemeye başlayalım.

Piercing çeşitlerinde en yaygın yöntemler nelerdir?

  • Dudak piercingi: İnsanların piercing için en çok tercih ettiği türlerin başında gelir. Çene ve alt dudak arasına uygulanan yöntem, en yaygın olanıdır. Bu işlem; hem yüz hem de ağız piercingini içerdiği için bakımı da o derece zorlu olacaktır. Kan akışının çok hızlı döndüğü bir bölge olmasından dolayı iyileşme süreci çabuk atlatılır.
  • Kulak piercingi: İnsanların bir diğer tercih ettiği yöntem kulak piercingi olmuştur. Bu işlem kulağın kıkırdağına uygulanmaktadır. Bu yüzden oldukça özenle ve dikkatli yapılması gerekir. Çünkü kulak formu sağlığı bozulan insanın sağlığı çok farklı semptomlar göstererek bozulabilir. İyileşme süreci hızlı olacaktır.
  • Yüz ve burun piercingi: Bu yöntemin iyileşme süreci oldukça hızlı olacaktır. Fakat bu piercing yöntemi oldukça yüksek riskleri bünyesinde barındırır. Yanlış uygulamalar kalıcı izler bırakabilir. Burun deliği özellikle ABD ve Avrupa bölgesinde oldukça yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Bu yüzden sağlık ve hijyen konularında oldukça dikkat edilmesi gerekilir.

Piercing temizleme yöntemleri nelerdir?

Kulaklarınızda kullandığınız piercing temizliği için; takıyı çıkartmanız ve sıcak tuzlu suda sterilize etmeniz gerekmektedir. Göbek deliğine takılan piercing için ise tuzlu suyu göbek deliğinize tutun ve akıtmadan bu işlemi gerçekleştirin. Kalan diğer tüm piercing çeşitlerinde ise kâğıt havluya koyacağınız tuz ve sudan oluşan karışımla, bölgeyi ve piercing takısını temizleyebilirsiniz. Bu sayede piercinginiz daha uzun süre ve en önemlisi sağlıklı şekilde vücudunuzd kalacaktır.

0 0 oylar
Değerlendirin
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İletişime Geçin!
Bize yazın.
Scan the code
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Arayın!