Ankara Dövmeci

Hamilelere Dövme Yapılır mı?

hamilelere dövme yapılır mı
Dövme

Paylaş :

İçindekiler

Hamilelik dönemi, vücutta birçok fizyolojik olayın görüldüğü bir dönemdir. Aniden görülen renk değişiklikleri, aşırı terlemeye başlama, ciltteki yağlanma artışı, kıl köklerinde değişiklik, kıl renginin farklılaşması, ödem, varis, göğüs ve karınlarda çatlaklar oluşması, tırnaklardaki deformeler; bunların başında gelen konulardır. Bu değişiklikler nedeniyle cilt bir süre sonra; mantar, egzama, enfeksiyona ve kanamalara karşı açık hale gelecektir. İstemese de cilt bunlara karşı açık olacaktır. O dakikadan sonra hamile kadınların ciltlerine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu cilde bakım konusu göz ardı edildiği takdirde, uzun vadede hamilelik bile tehlikeye atılmış olabilir.

Hamilelik döneminin böyle farklı semptomları bünyesinde barındırması, dövme konusunun içinde birçok farklı görüşün ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Dövme teknikleri de kendi içinde; kalıcı, geçici ve makyaj şeklinde ayrıldığı için, hamilelikte dövme açısından semptomlar başlıklar altında incelenmelidir.

Kalıcı dövme konusunda yapım aşaması; deri altına vücut tarafından tamamen yok edilemeyen boyaların enjekte edilmesinden oluşur. Alt deriye ulaşmak için dövme makinesi oldukça hızlı ve yüksek devirle çalışan iğnelerle vücutta küçük yarık ve delikler açar. Bu boşluklara ise iğne yardımıyla boya enjekte eder. İçerisindeki boya maddesi olarak genelde is tercih edilir. İs içinde; kemik tozu, safran, çivit ve antimuan tozu gibi karışımlar içerir. İğne vuruşlarının yapıldığı yerden kan da çıkınca, bu hamile kadınlar için tehlikeli kan hastalıklarına yakalanması riskine sebep olur. Dövme yapılan bölgelerde komplikasyonlar normal insanlara göre daha çok görülebilir. Bu yüzden hamile kadınların dövme yaptırmasına genel olarak uygun görüş verilmemektedir.

Geçici dövme konusuna gelecek olursak; dövme hint kınası ve türevlerine bağlı maddelerle yapılır. Siyah kına kullanıldığı takdirde içinde bulunan PPD maddesi hamile kadınlarda kalıcı ve ciddi cilt reaksiyonlarına sebep olabilir. Ciltte kalıcı alerjilerin başlangıcını atmış olabilir. Bu yüzden hamileler geçici dövme yaptırmak istediklerinde, kullanılacak maddelere oldukça dikkat etmelidirler.

Kalıcı makyaj için dövme uygulanmasında ise antialerjik boyalar, epidermisin altına uygulanır. Bu yüzden kanama olmamasına özen gösterilir. Uzman sağlık kuruluşlarında kalıcı makyaj için dövme yapılması işlemi, uygun şartlarda hamileler için uygun görülmektedir.

0 0 oylar
Değerlendirin
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İletişime Geçin!
Bize yazın.
Scan the code
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Arayın!