Ankara Dövmeci

Dövmenin Zararı Var mı?

dövmenin zararı var mı
Dövme

Paylaş :

İçindekiler

Dövme, ilerleyen teknolojilerin günümüz hayatında yer almasına devam etmesine rağmen oldukça arada konulardan biridir. Öncelikle dövme bazında değil, bir genelleme yaparak konuya başlamak gerekir. Herhangi bir konuda vücudunuzla alakalı bir işlem, içerisinde riskleri ve bazı zararları barındırır. Bunun için illa dövme yapılması gerekmez. Fakat şahsi çabalarınız ve özeniniz sayesinde bu risk ve zararları en aza indirebilir; hatta yok edebilirsiniz. Dövme konusuna geri gelecek olursak; bu konuda da zararların bulunduğu aşikârdır. Bu zararları kendiniz yok edebilirsiniz. Tercih imkânı tamamen size bağlıdır. Şöyle düşünün hijyenin göz önünde bulundurulmadığı bir mekânda dövme yaptırmak, sizin özeninize bağlı değil midir? Öyle bir ortamda dövme yaptırdığınız takdirde bunun sorumluluğunda başrol sizde olmayacak mıdır?

Dövme; deri altında bulunan pigment hücrelerine ulaşılarak boya enjekte edilmesi işlemini kapsar. İşlemin verdiği acı; kullanılan malzemeye değil, kişinin acı eşiğine bağlı olacaktır. Bu yüzden yapılacak enjekte işlemi oldukça steril olmalıdır. Steril olmayan bir ortamda, steril olmayan bir iğren ile yapılacak enjekte işlemi resmen bazı hastalıklara ve ölüme davetiye çıkartmaktır.

Dövme yapılırken deriniz fazla deforme olursa; derinize dokunduğunuzda elinize kabarıklıklar gelecektir. Deformenin daha da ilerlemesi sağlığınız açısından size tehlike yaratabilir. Bu yüzden dövme yapımı esnasında genel standartlara uyulması gerekmektedir. Dövme yapmayı bilmeyen kişilerin, kendi isteklerine göre dövme işlemi uygulamaları; zehirlenme, böbrek yetmezliği ve deri hastalıkları gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Dövme işlemi uygulanırken size düşen görevlere kesinlikle dikkat ediniz. Enjekte yapılan iğnenin tek seferlik kullanıma özel olduğundan emin olun. Çelikten yapılmış olması ise bir diğer şarttır. Bu sayede farklı kişilerden, bilmeyeceğiniz spontane bir hastalık kapma riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Dövme yaptıracağınız yerin, izin belgesine sahip olması gerekir. Bu belgenin olmadığı iş yerlerinin, kimyasalları hangi oranda ve şartlarda ürettiğini bilmeniz mümkün olmamaktadır.

Tüm bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda; ‘Dövmenin zararı var mı’ sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişecektir. Yazılı şartları ve gerekli özeni gösteren kişiler; gönül rahatlığıyla dövme yaptırabilecekken, bu şartlara uymayan kişiler için dövme zararlı bir seçenek olacaktır.

0 0 oylar
Değerlendirin
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İletişime Geçin!
Bize yazın.
Scan the code
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Arayın!