Ankara Dövmeci

Dövme Nedir?

dövme nedir
Dövme

Paylaş :

İçindekiler

Dövme, insanlık tarihi kadar eskiye dayanan bir materyaldir, bir iletişim aracıdır. Her ne kadar günümüzde dikkat çekme amacıyla yaptırılsa da; asıl amaç insanlara dövme yoluyla bir mesaj vermektir.

Dövme; deri altında bulunan pigment hücrelerine ulaşılarak boya enjekte edilmesi işlemini kapsar. İşlemin verdiği acı; kullanılan malzemeye değil, kişinin acı eşiğine bağlı olacaktır. Bu yüzden yapılacak enjekte işlemi oldukça steril olmalıdır. Steril olmayan bir ortamda, steril olmayan bir iğren ile yapılacak enjekte işlemi resmen bazı hastalıklara ve ölüme davetiye çıkartmaktır.

Dövme yapılırken deriniz fazla deforme olursa; derinize dokunduğunuzda elinize kabarıklıklar gelecektir. Deformenin daha da ilerlemesi sağlığınız açısından size tehlike yaratabilir. Bu yüzden dövme yapımı esnasında genel standartlara uyulması gerekmektedir. Dövme yapmayı bilmeyen kişilerin, kendi isteklerine göre dövme işlemi uygulamaları; zehirlenme, böbrek yetmezliği ve deri hastalıkları gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Her ne sebepten dolayı dövme yaptırıyorsanız yaptırın; her zaman öncelikle sağlığınızı düşünün. Yaptıracağınız dövme ustasının belgesi olmasına ve yeterli gereklilikleri sağladığına dikkat ediniz. Sizin için kullanılan dövme malzemelerinin şahsınıza ait ve tek kullanımlık olması, sizin veya sizden sonra dövme yaptıracak kişilerin hastalık kapmasını önleyecektir.

Peki, neden dövme yaptırırız hiç düşündünüz mü? Taraf olma isteğimiz bize dövme yaptırma hissi uyandırır. Dünyanın ayrıştırıcı yapısı, insanları dövmesi olanlar ve dövmesi olmayanlar olarak ikiye ayırmıştır. Bu kavgada benimsenen fikir, dövmesi olan insanların kendilerini daha kültürlü görmesinden kaynaklanır. Yani yapılacak her bir yeni dövme, bu kültüre zenginlik katmaktadır.

Koleksiyon tutkumuz bizi dövmeye yönlendirir. Genel olarak pul, para, çiçek ve türevleri gibi duyduğumuz koleksiyonculuk; bazen beklenmedik türlerde karşımıza çıkabilir. Dövme koleksiyonculuğu da bunlardan biridir. Terapiye ihtiyacımız olduğunda bazen bunu dövmeyle karşılamış oluruz. Hayatında zorlarla mücadele içerisinde olan kişiler, bu mücadelelerinde güç kazanmak ve kendilerine moral vermek için bazen dövme yaptırmayı tercih edebilirler. Dövme her nedense kültüründe isyankârlık ve asi ruhu barındırır. Bu yüzden psikolojik anlamda bu kavramlara yakın olan kişiler dövmeyi bu yüzden tercih etmektedir. Bu sebeplerin en yaygın olanları ise yazımızın başında da örnek verdiğimiz üzere; kendini ifade etme, karşı tarafa bir mesaj verme ve dikkat çekmektir.

0 0 oylar
Değerlendirin
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İletişime Geçin!
Bize yazın.
Scan the code
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Arayın!