Ankara Dövmeci

Dövme ile Yanık İzi Kapatma

dövme ile yanık izi kapatma
Dövme

Paylaş :

İçindekiler

Yanık izi, çoğumuzun başına gelmesinden çok korktuğu ve uğrattığı deri deformasyonunun oldukça fazla olduğu bir süreçtir. İyileşme süreci, özel bir bakım ister. Çünkü yanık olaylarından sonra vücutta farklı komplikasyonlar oluşabilir, iltihaplanmalar yaşanabilir. Bu yüzden kişiler yanık olayından sonra, vücutlarına gerekli özeni göstermek zorundadır. İyileşme sürecinde ise deforme olan deri, kendini zamanla yeniler ve yanmanın üzerinizde bırakacağı olumsuz havayı ortadan kaldırır. Fakat her ne kadar deri kendini en hızlı yenileyen bölgelerden de olsa, bazı yanık şiddetleri yüzünden deride oluşan deformeler kaybolmaz. Bu da insanların sosyal ve psikolojik yaşantılarında oldukça büyük bir hayal kırıklığına sebep olur. Bu ruh halinden kurtulmak için alınabilecek önlemlerden biri de dövme yaptırmaktır. Kendi başına çok büyük özen isteyen dövme yaptırımı konusu, yaptırılacak bölge deformeden sonra oluşan yanık izi olunca; haliyle üzerine fazlasıyla düşülmesi gereken bir konudur. Şimdi size yapılması ve dikkat edilmesi gerekilen konuları açıklıyoruz.

Dövme ile yanık izi kapatılırken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

  • Yanık izinizin oluşumunun üzerinden en az 6 ay, yanık derecesine göre gerektiğinde 2 yıl geçmesi gerekir. Çünkü deri, her ne kadar kendini hızlı yenilese de dövme uygulaması için, bu bölgenin gelişimini tamamlanması gerekir. Çünkü yapılacak kapatma işlemi de deri altına uygulanır, burada karşılaşılan iltihaplanma veya farklı komplikasyonlar; can sıkıcı sonuçlara sebebiyet verebilir.
  • Yanık bölgesine ameliyat uygulanmış olması, dövme yaptırırken ustanıza vermeniz gereken bilgilerdendir. Çünkü eğer o bölgede aşırı bir yıpranma meydana geldiyse, bazen dövme yapmak zor değil fakat tehlikeli olabilir. İltihaplanma farklı semptomlara yol açabilir.
  • Yanan bölgenin dövme yaptırmaya uygun olması gerekir. Bunun için bu kararı doktorlarınız ve dövme ustanızla ortak bir karar şeklinde almanız gerekmektedir. Sadece dövmeyle yanık izinizi kapatmak, sağlığınıza engel bir durum oluşturacak ise böyle bir risk alınmamalıdır.
  • Yapılacak dövme, bölgeyi kapatacak derece ve modelde olmalıdır. Kişilerin psikolojik bunalıma girmemesi ve bölgenin sosyal hayatlarına zarar vermemesi için bu konu önemlidir.
0 0 oylar
Değerlendirin
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hemen Arayın!